טכנוקריט - פתרונות טכנולוגיים מתקדמים

ציפוי אפוקסי

 

ציפוי אפוקסי הוא ציפוי פולימרי עמיד לשחיקה המשמש כשכבת גימור לרצפה. השכבה המתקבלת היא שכבה חלקה ללא חיבורים בין אריחים.

חומר זה הוא בעל מספר יתרונות נוספים מלבד עמידותו הכימית הגבוהה ההופכת אותו לחומר מגן איכותי מאוד:

בעל כושר השתלבות גבוה עם חומרים אחרים כגון בטון, קרמיקה או עץ.

אטום לכל סוגי הנוזלים.

אנטי סטטי.

מונע החלקה.

הציפוי עשוי כאמור מחומרי פולימר סינתטיים שהרכבם המדויק נקבע בהתאם לשימוש העתידי של המשטח. משטח שישמש להעמסה ופריקת סחורה שונה מזה שישמש בעיקר הולכי רגל. מכיוון שהציפוי משמש בעיקר משטחים מסחריים ותעשייתים נלקחים בחשבון החומרים הכימיים שיבואו איתו במגע, חומרי ניקוי, שמנים או חומצות. כדי למנוע את הנזקים של חדירת חומרים רעילים אלו למי התהום יש גם דרישה הולכת וגוברת של המשרד לאיכות הסביבה וגופים רגולטוריים אחרים העוסקים בתחום להשתמש בציפוי מסוג זה. 

 

רצפת אפוקסי מיועדת על פי רוב לחללים פנימיים וחסרונה הוא שהיא אינה עמידה בפני קרינת השמש שפוגעות לא רק במראה אלא גם בתכונות הפיזיקליות שלה.

 

התמונה הבאה נלקחה לפני תחילת עבודות ציפוי חניון של בניין משרדים גדול באזור תל אביב. השטח הכולל של החניון הינו כ- 50,000 מ"ר בחמישה מפלסים תת קרקעיים. פרוייקט זה דרש רמה מקצועית גבוהה במיוחד לא רק עקב מורכבותו אלא גם עקב בעיות לא צפויות שהתגלו במהלכו.

 

ציפוי אפוקסי 1

 

תהליך הכנת הרצפה כלל ניקוי, יבוש ויצוב המשטח. בעיה קשה שהתעוררה תוך כדי הייתה חדירת מים אל תוך המבנה, בעיקר בשל כשלים באיטום של הקירות התת קרקעיים. הבניין נבנה לפני כעשר שנים ולפני תחילת העבודות בחניון לא היה ידוע על כשלים באיטום ולכן הם לא טופלו קודם לכן. כמו כן, תפרי ההתפשטות בכל המפלסים שוקמו וכתמי שמן שיוצרים תגובה כימית בעייתית עם החומר האפוקסי הוסרו. כדי לוודא שהמשטח אחיד ושאין הפרשי גבהים בין חלקיו השונים בוצע ליטוש על ידי יהלומים בעזרת ציוד כבד ייחודי שרק חברות בודדות בארץ משתמשות בו. לפני תחילת הציפוי היה צורך בקרור מקדים ממושך מכיוון שהחומר, המשטח והטמפרטורה של החלל צריכים להיות קרים ככל שניתן.    

 

כך החניון נראה בשלב הכנת השטח:

 

ציוד אפוקסי 2

 

אחד האתגרים הגדולים בביצוע הפרוייקט היה לעמוד בלוח זמנים קצר מאוד יחסית להיקף העבודה. שימוש בציפוי אפוקסי מאפשר זאת ובאמצעותו ניתן לכסות שטחים נרחבים בזמן עבודה קצר. החומר חודר לבטון ומעליו מורחים שכבת צבע. כיום, ציפויים אלו מאפשרים היצע הולך וגדל של אפקטים ומבחר רחב של גוונים. החניות, המיסעות והמדרכות סומנו בצבעים שונים, הכל בהתאם לתכנון המקצועי והאדריכלי. לאחר מכן נמרח ציפוי אפוקסי מחוספס למניעת החלקת המכוניות ברמפות ירידה מהכניסה לחניון ועד מפלס 6-.

המשטח יכול להיות מבריק או מאט אך כשהמשטח מבריק מידת החזרת האור רבה יותר מה שמאפשר חסכון בתאורה ובצריכת אנרגיה. 

 

כך נראה החניון בשלב הביצוע:

 

ציוד אפוקסי 3

 

זמן היבוש של רצפת אפוקסי מרגע סיום העבודה הינו 24 שעות עבור הולכי רגל ושבוע עבור כל שימוש הכולל משקלים כבדים יותר. בסופו של דבר מתקבלת רצפה בעלת גימור איכותי, אחיד, קל לתחזוקה ואטום בהחלט. 

 

בסיום הפרוייקט כך נראה החניון:

 

ציוד אפוקסי 4

 

מידע נוסף על ציפוי אפוקסי ניתן לקרוא באתר של חברת טכנוקריט FRP:

 

http://www.frp.co.il/index.aspx?id=3954

הנגר 14, מרכז עינב (ישפרו) מודיעין   |   מען למכתבים:נחל בוקק 6, מודיעין 7173541   |   טל':08-9702384, פקס: 08-9702385, דוא"ל: contact@frp.co.il